Uważaj na to, co jesz i pijesz i inne porady jak zadbać o zdrowie na starośćJednym z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia w starszym wieku - i dłuższe życie - jest utrzymywanie kontaktów z innymi. Bycie aktywnym społecznie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób, w tym chorób serca i depresji. Niektóre z najlepszych sposobów na pozostanie aktywnym społecznie to dołączenie do grupy społecznej, wolontariat lub wstąpienie do klubu seniora. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, porozmawiaj z lekarzem. Być może będzie on w stanie skierować Cię do klubu dla osób o podobnych zainteresowaniach jak Ty. Jeśli obawiasz się, że poczujesz się samotny, możesz również spróbować utrzymać kontakt z przyjaciółmi i rodziną. Nie musisz spotykać się z ludźmi twarzą w twarz, aby pozostać aktywnym społecznie.

Chroń swoją skórę przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV

Z wiekiem Twój organizm jest mniej wydajny w przetwarzaniu składników odżywczych. Pamiętaj, aby stosować dobrze zbilansowaną dietę, która skupia się na warzywach, owocach, pełnych ziarnach i białku. Możesz również rozważyć przyjmowanie suplementu multiwitaminowego, aby mieć pewność, że otrzymujesz wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

  • Taka dieta może pomóc Ci pozostać zdrowszym i zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób.
  • Istnieją również pewne pokarmy, których możesz chcieć unikać wraz z wiekiem. Na przykład cukier najlepiej spożywać z umiarem.
  • Regularne picie alkoholu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2, udaru i depresji. Jednak nadmierne picie alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia kilku chorób.

Aplikacje - wróg czy przyjaciel?

Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia w starszym wieku jest uszkodzenie skóry. Z wiekiem skóra nie goi się tak szybko jak kiedyś, co oznacza, że jest bardziej narażona na uszkodzenia. Jest to szczególnie powszechne u osób starszych, które są bardziej narażone na szkodliwe działanie słońca. WHO uznało promieniowanie ultrafioletowe (UV) za główną przyczynę zgonów z powodu raka. Szacuje się, że każdego roku na świecie diagnozuje się ponad milion przypadków czerniaka skóry. Chociaż ochrona przed słońcem jest ważna w każdym wieku, jest ona szczególnie ważna w starszym wieku. Aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV, noś krem z filtrem, kapelusz i długie rękawy zawsze, gdy jesteś na zewnątrz. Możesz również używać żaluzji lub zasłon na oknach, aby utrzymać słońce z dala od domu.