Miara składana – co warto wiedzieć?

Szukając narzędzi ręcznych do wykonywania pomiarów, nie sposób nie spojrzeć na miarę składaną. Jest to kompaktowe urządzenie, za pomocą którego bez problemu dokonamy pomiarów mniejszych elementów. Wykonana jest zazwyczaj z drewna, choć możemy spotkać się również z wariantem aluminiowym. Za pomocą specjalnie zamontowanych przegubów, w łatwy sposób możemy rozłożyć ją do interesujących nas rozmiarów, lub złożyć całkowicie po zakończeniu pracy. Sprawdźmy, co jeszcze warto wiedzieć o miarach składanych.

Jak wybrać miarę składaną?

Zanim przystąpimy do zakupu miary składanej, warto wiedzieć, z jakimi wariantami materiałów mamy do czynienia. Na rynku mamy do wyboru miary wykonane z drewna, stali lub tworzywa sztucznego. Większość z nas decyduje się na drugą opcję, niestety nie zawsze sprawdza się ona w praktyce. Mimo iż są dość odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, to należy pamiętać, że stalowe przedmioty są dość ciężkie.

Przy wyborze miary składanej, ważna jest również odpowiednia długość. Standardowe taśmy mają długość 2 metrów. Ale na rynku możemy spotkać również 1-metrowe lub 3-metrowe. Kolejnym aspektem jest dokładność wykonywanych pomiarów, która określana jest minimalną skalą podziałki. Warto więc sięgnąć po taką, która ma dokładność do 1 mm. Kupując ręczne narzędzia pomiarowe, rzadko kiedy wiemy o ich dodatkowych funkcjach. Dlatego też nie zapominamy, aby sprawdzić, czy dana miara nie posiada magnesu lub libelli ułatwiającej nam pracę.

Gdzie swoje zastosowanie znajdzie miara składana?

Miary składane dzięki swojej wszechstronności, mogę znaleźć zastosowanie w wieku branżach na rynku. Ich precyzją, estetyka wykonania oraz trwałość, sprawiają, że zarówno specjaliści, jak i zwykli amatorzy chętnie po nie sięgają. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zastosowań miar składanych w poszczególnych branżach.

Prace stolarskie

W pracach stolarskich, miary składane, przydają się w celu pomiaru drewna, cięcia desek, a także wyznaczania linii prostych oraz sprawdzania kątów prostych.

Prace budowlane

W budowlance za pomocą miar składanych wykonuje się pomiary murów, podłóg i sufitów, a także okien i drzwi. Są idealne także do sprawdzania pionu i poziomu.

Prace elektryczne

Elektrycy znajdują zastosowanie miar zwijanych podczas mierzenia kabli, przewód oraz innych elementów.

Prace hobbystyczne

Niejednokrotnie miary składane wykorzystuje się do prostych prac, takich jak np. malowanie, rysunek czy modelarstwo.

Prace domowe

W każdym domu znajdzie się miara składana, która wykorzystywana jest podczas wszelkiego rodzaju domowych prac.

Miara składana czy zwijana?

Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się, którą miarę wybrać – zwijaną, czy składaną? Ich główną różnicą jest przede wszystkim konstrukcja oraz sposób użytkowania. Miary zwijane są na pewno bardziej elastyczne i kompaktowe. Są także dłuższe, gdyż sięgać mogą nawet 50 metrów. Miary składane są za to sztywniejsze i bardziej precyzyjne, co sprawia, że ich pomiaru są zdecydowanie dokładniejsze.

Niezależnie od tego, na który model miary się zdecydujemy, nie zapominajmy o ich najważniejszych aspektach. Zanim przystąpimy do zakupu, zapoznajmy się z nimi i przeanalizujmy, który wariant będzie bardziej nam odpowiadał.

Szeroka oferta miar dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomice