Dmuchany park wodny na jeziorze to bardzo dobry pomysł na letni biznes. W sezonie wakacyjnym takie orzeźwiające aktywności cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż parku wodnego sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.
Dmuchany park wodny na jeziorze – czy wymaga zezwolenia?
Kolorowe, przyciągające wzrok z daleka parki wodne to stały element krajobrazu w wielu położonych nad jeziorami miejscowościach turystycznych. Oczywiście nie oznacza to, że taką konstrukcję każdy może zamontować bez zgody właściciela akwenu. Jeśli planujesz otwarcie biznesu z wodnymi dmuchańcami, zacznij od załatwienia formalności.
Polskie przepisy nie regulują kwestii uzyskania pozwolenia na montaż dmuchanego parku wodnego. Dlatego to takie ważne, by każdorazowo uzyskiwać taką zgodę indywidualnie. Należy o nią wystąpić do właściciela akwenu, czyli w większości przypadków do samorządu gminnego. Otrzymanie na piśmie odpowiedzi z urzędu gminy da inwestorowi pewność legalnie prowadzonego biznesu.
Znaczenie rodzaju zbiornika wodnego
Aby postawić dmuchany park wodny na jeziorze, w większości przypadków wystarczy uzyskać zgodę władz gminy. Najlepiej wystosować pisemny wniosek, na który odpowiedź też będzie pisemna. Zgoda udzielona na piśmie ma większą moc prawną niż np. uzyskana telefonicznie.
W grę wchodzi też kwestia tego, czy dmuchany park będzie zamontowany na wodach stojących, czy płynących. Warto bowiem pamiętać, że niektóre jeziora mogą być zakwalifikowane jako woda płynąca, jeśli występuje w nich ciągły lub okresowy naturalny odpływ lub dopływ wód powierzchniowych. W przypadku wód stojących decyzja samorządu powinna być wystarczająca. W przypadku płynących konieczne może się okazać uzyskanie zezwolenia wodnoprawnego.
Należy wtedy złożyć wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wcześniej warto wysłać zapytanie do miejscowego Zarządu Zlewni Wód Polskich z prośbą o weryfikację, czy dany zbiornik znajduje się w Ewidencji Wód Polskich. Uzyskanie zgody może wymagać przedłożenia różnych dokumentów, np. operatu wodnoprawnego, wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego itp.
Jaki park wodny wybrać?
Nowoczesne dmuchane parki wodne to tak naprawdę zaplanowana indywidualnie konstrukcja składająca się z różnych elementów: torów przeszkód, zjeżdżalni, ścianek wspinaczkowych, trampolin, zwodzonych mostów, słupków, tuneli i wielu innych. Czym ciekawsza i oryginalniejsza, tym większym powodzeniem będzie się cieszyć.
Dmuchane parki wodne mogą mieć też różne rozmiary – dzięki temu konstrukcję można swobodnie dopasować do specyfiki przestrzeni. Montaż takich atrakcji jest stosunkowo prosty i może być samodzielnie wykonany, po krótkim przeszkoleniu przez sprzedawcę.
Wybierając dmuchany park wodny, warto zwrócić uwagę nie tylko na wizualny aspekt, ale też na jakość atrakcji. Gangaru to polski producent dmuchańców, którego konstrukcje spełniają normy europejskie PN-EN ISO 25649-6. Wykonane z mocnego PVC parki wodne wyróżniają się wytrzymałością, odpornością na przebicie i czynniki atmosferyczne. Atrakcje z 2-letnią gwarancją zapewniają uczestnikom bezpieczną zabawę, a inwestorowi – szybki zwrot z inwestycji i zysk już w pierwszym sezonie po zakupie!
- Zewnętrzny materiał partnerski