Dlaczego należy szczepić psa?

Podobnie jak ludzie, psy mogą zachorować na wiele różnych chorób zakaźnych. Na szczęście większość z nich nie zagraża życiu psa w takim stopniu, w jakim może zagrażać ludziom. Istnieją jednak choroby, które mogą naprawdę zaszkodzić Twojemu zwierzęciu. Szczepienie psa przeciwko tym chorobom jest dobrym pomysłem, ponieważ chroni go przed nimi i zapewnia mu zdrowie. Szczepienie zaleca się każdemu psu, który będzie miał kontakt z innymi psami lub szczeniętami. Dotyczy to psów, które mieszkają w hodowli, psów, które spędzają czas w ośrodkach opieki nad psami i w pensjonatach, a także zwierząt, które regularnie odwiedzają groomerów lub opiekunki.

Nie jesteś pewien, które szczepionki wybrać?

Czy zastanawiasz się, które szczepionki są najlepsze dla Twojego psa? Koszty i dostępność wszystkich szczepionek różnią się w zależności od regionu. W niektórych regionach można stosować kombinację różnych szczepionek, podczas gdy w innych może być dostępny tylko jeden lub dwa rodzaje. Do najczęściej stosowanych szczepień należą: wścieklizna, parwowiroza, nosówka, koronawirus i zapalenie wątroby. Wścieklizna jest najbardziej śmiertelną chorobą, na jaką mogą zachorować psy, ale można jej zapobiec dzięki szczepionce. Parvo i koronawirus są bardzo zaraźliwe i jeśli nie są leczone, rozprzestrzeniają się na inne psy w okolicy. Nosówka nie jest tak groźna jak inne wymienione tu choroby, ale nieleczona może prowadzić do wystąpienia takich objawów jak drgawki i zapalenie płuc. Wirusowe zapalenie wątroby nie jest chorobą śmiertelną, ale nieleczone może prowadzić do niewydolności wątroby. Istnieje wiele sposobów, aby upewnić się, że Twój pies ma aktualne szczepienia. Pierwszym sposobem jest zapytanie lekarza weterynarii, który powinien być w stanie powiedzieć Ci, jakich szczepionek potrzebuje Twój pies podczas corocznego badania kontrolnego. A jeśli chcesz sam poszukać informacji, zajrzyj do Internetu. Możesz wyszukać listę szczepionek zalecanych dla psów w zależności od wieku lub rasy i porozmawiać z lekarzem o tym, jak często należy podawać poszczególne szczepionki.Innym dobrym sposobem na upewnienie się, że pies otrzymuje odpowiednią dawkę szczepionek, jest skorzystanie z tabeli szczepień dostępnej w sklepach zoologicznych. Dzięki nim dowiesz się, jakie szczepionki są potrzebne Twojemu psu, jakie działanie mają poszczególne szczepionki i jak często należy je podawać. Na początku może się wydawać, że to nie jest dużo pracy, ale gdy nabierzesz nawyku umawiania się na szczepienia z lekarzem weterynarii i regularnego przestrzegania schematu szczepień w domu, nie będzie to już takie trudne.

Kiedy najlepiej zaszczepić psa?

Najlepszym momentem na szczepienie psa jest okres szczenięctwa, najlepiej gdy ma on 8-9 tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, w tym wieku szczenięta są podatne na zakażenia i potrzebują ochrony przed takimi chorobami jak wścieklizna i nosówka. Z wiekiem stają się one bardziej odporne na choroby i szczepienia stają się mniej skuteczne jako środek wzmacniający odporność.