Wszyscy podatnicy mają czas do 2 maja na to, aby rozliczyć swoje podatki z Urzędem Skarbowym. Podatnikiem można nazwać osobę, która w minionym roku uzyskiwała przychodu z tytułu umowy o pracę, dzieło lub zlecenie. Mimo, że mamy do czynienia z rozliczaniem podatku co rok, nadal niewiele o nich wiemy. Można nawet śmiało powiedzieć, że duża część Polaków nie wie, jak samodzielnie wypełnić własną deklarację podatkową. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych informacji o program PIT Pro 2021/2022
Jaki rodzaj formularza wybrać?
Zanim wypełnisz swój PIT powinieneś wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz dla kogo są przeznaczone.
-
PIT- 28 jest przeznaczony dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą objętą podatkiem od ryczałtu ewidencjonowanego. Dotyczy również osób uzyskujących dochód z najmu lub dzierżawy.
-
PIT- 36 jest przeznaczony dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych (z zastosowaniem skali podatkowej- działu specjalnej produkcji rolnej),
-
PIT- 37 jest przeznaczony dla osób, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej a przychody osiągają z pracy na etacie, o dzieło lub na zleceniu. Jest to najczęściej wybierany formularz.
Ulgi podatkowe
Wszyscy wiemy, że istnieje takie coś jak ulgi podatkowej, jednak nie wiemy jakie i czy możemy z nich skorzystać. Oto kilka z nich:
-
Ulga prorodzinna (należy załączyć odpis aktu urodzenia dziecka/ dzieci lub zaświadczenie o byciu opiekunem prawnym),
-
ulga rehabilitacyjna (należy załączyć zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków lub orzeczenie o niepełnosprawności),
-
ulga dla krwiodawców (należy dostarczyć potwierdzenie o ilości oddanej krwi/ osocza od stacji krwiodawstwa),
-
zwrot niezależnie pobranych świadczeń (należy załączyć dowód zwrotu świadczeń),
-
odliczenie składek społecznych (należy załączyć RMUA lub dokument, który potwierdzi pobranie albo zapłacenie składek).
Program PIT Pro 2021/ 2022
Od lutego 2019 roku mamy możliwość korzystania z elektronicznej wersji dokumentów formularzy podatkowych. Na samym początku nie znalazło to tylu chętnych odbiorców co ma teraz. Nie ma się czemu dziwić, Polacy są bardzo czujni jeśli chodzi o podawanie swoich danych w Internecie. Jednak samo Ministerstwo Finansów zapewnia, że korzystanie z programów do wypełniania deklaracji podatkowych jest w stu procentach bezpieczne. Jednym z takich programów jest PIT Pro. Posiada on wszystkie aktualne informacje podatkowe oraz formularze. Poprowadzi użytkownika przez proces uzupełniania dokumentu, wskazując co i gdzie należy wpisać. Aby móc wysłać swoją deklarację podatkową należy podać następujące dane:
-
imię i nazwisko,
-
datę urodzenia,
-
identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
-
numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej),
-
kwotę przychodów z poprzedniego rozliczenia Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu wszystkich danych, szczególnie numeru PESEL.
- Artykuł sponsorowany