Osoby leworęczne muszą radzić sobie z różnego rodzaju wyzwaniami. Ich dominująca ręka jest niedominującą półkulą mózgu. Oznacza to, że lewa strona ich mózgu kontroluje prawą stronę ich ciała, jak również ich dominującą rękę. Powoduje to przepływ efektów dla zdolności poznawczych osoby leworęcznej, ponieważ wiele funkcji mózgu jest lateralizowanych (podzielonych na lewą i prawą półkulę). Niektóre rzeczy mogą być niewygodne lub trudne dla osoby leworęcznej . Przyjrzyjmy się, jak to wpływa na życie osoby leworęcznej .
Przetwarzanie języka i czytania
Kiedy czytasz, twoje półkule biorą udział w złożonej interakcji. Lewa półkula przetwarza to, co rozumiemy jako język, i analizuje strukturę słów. Prawa półkula przetwarza znaczenie słów. Kiedy czytasz, możesz podzielić zdania na części i analizować każdą z nich, albo możesz spróbować zrozumieć całe znaczenie tekstu. Zazwyczaj robisz po trochu obie te rzeczy, w zależności od złożoności tekstu, który czytasz i celu, w jakim go czytasz. Osoby leworęczne będą miały lekką przewagę przy pierwszym podejściu. Lewa półkula jest dominująca w przetwarzaniu języka. Prawa półkula dominuje w przetwarzaniu znaczenia.
Pisanie i problemy matematyczne
Jeśli jesteś osobą leworęczną, masz rękę niedominującą. Oznacza to, że Twoją dominującą półkulą jest prawa półkula mózgu, która odpowiada za przetwarzanie wzrokowo-przestrzenne i umiejętności matematyczne. Osoby praworęczne wykorzystują lewą półkulę do funkcji matematycznych, więc osoby leworęczne mogą mieć przewagę podczas wykonywania zadań matematycznych. Jeśli osoba leworęczna jest dobra w matematyce, to może być tego powód. Osoby leworęczne mają również przewagę w pisaniu: lewa półkula jest dominująca w przetwarzaniu języka.
Problemy z kontrolą motoryczną
Jeśli jesteś leworęczny, masz większe szanse na dysleksję i zaburzenia koncentracji uwagi. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie ze sposobem okablowania półkul, lewa półkula jest odpowiedzialna za kontrolę motoryczną po prawej stronie ciała. Osoby leworęczne muszą używać do tego celu półkuli niedominującej, która nie jest tak wydajna, jak byłaby prawa półkula. Skutkuje to trudnościami z umiejętnościami motorycznymi. Jednym z najczęstszych problemów motorycznych, z jakimi borykają się osoby leworęczne, jest dysgrafia - schorzenie, które sprawia, że wypowiedź pisemna jest niezwykle trudna. W trakcie pisania czegoś trzeba skoordynować kontrolę motoryczną, drobne zdolności motoryczne, uwagę, umiejętności językowe i wizualne. Może to być trudne dla osób leworęcznych, ponieważ muszą one używać półkuli niedominującej, która nie jest tak wydajna jak prawa półkula.
- Admin