Inteligentny dom – na czym polega?Budowa domu lub remont mieszkania kilka lat temu składała się z kilku stosunkowo prostych decyzji dotyczących estetyki czy rozmieszczenia mebli. W dzisiejszych czasach, wraz z rozwojem technologii, zadajemy sobie wiele różnych pytań. Jednym z najważniejszych pytań jest to, czy nasz dom stanie się inteligentny, czy też takie rozwiązania są nam niepotrzebne. Korzystanie z takich systemów staje się coraz bardziej popularne i jest wykorzystywane z przyjemnością. Nic dziwnego, ponieważ dzięki nim uzyskujemy wiele korzyści. Czym jest inteligentny dom i jakie rozwiązania możemy zainstalować?

Na czym polega inteligentny dom?

Na wstępie z pewnością warto zaznaczyć, że rozwiązania zawarte w inteligentnym domu niewątpliwie podnoszą komfort pracy. Zwiększają bezpieczeństwo i w zależności od wybranych elementów mogą również obniżyć nasze rachunki. Jakie są najpopularniejsze funkcje, które możemy wymienić? Pierwszym z nich jest sterowanie oświetleniem. Wiele osób, które mają mniejsze lub większe mieszkania w centrum Warszawy, decyduje się na to w pierwszej kolejności. Po drugie, system pozwala nam kontrolować nasze urządzenia elektroniczne. Rozmawiamy o sprzęcie AGD i RTV oraz bezpieczeństwie. Dodatkowo jesteśmy automatycznie powiadamiani o możliwych niepokojących sytuacjach w naszym domu. Jeśli chodzi o wygodę, możemy również rozważyć podniesienie zasłon w określonych porach dnia lub regulację temperatury w domu. Zaawansowane systemy oferują nam również np. automatyczne nalewanie wody do wanny czy napełnianie miski naszego pupila.

Instalacja inteligentnego domu

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka rozwiązań, więc najpierw zdecyduj, które z nich jest dla Ciebie najlepsze. Możesz wybierać spośród gotowych systemów, w których wykorzystujesz już istniejące projekty. Drugi to inteligentny bezprzewodowy dom, który chroni przed zmianami w instalacji podczas przyszłych remontów. Jednak trzeci typ obejmuje przewód majątkowy i jest standardową ofertą. Teraz, gdy już zdecydowałeś, które rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie, nadszedł czas, aby je zainstalować. Wiele osób decyduje się na zrobienie tego samodzielnie i oczywiście jest to możliwe. Jeśli jednak nie masz doświadczenia ani wiedzy w tej dziedzinie, lepiej jest współpracować z elektrykiem. Dzięki temu oszczędzasz nerwy i czas, a także zyskujesz gwarancję, że wszystko jest prawidłowo umieszczone i podłączone.

Zarządzanie inteligentnym domem

Z roku na rok obserwujemy, jak rozwija się inteligentne zarządzanie domem. Producenci chcą, aby było to jak najprostsze, dlatego tworzone przez nich programy są bardzo intuicyjne. Dzięki temu każdy członek rodziny może w prosty sposób kontrolować stosowane przez siebie rozwiązania. Ponadto wiele z nich charakteryzuje się technologią haptyczną, dzięki czemu aplikacja może być z łatwością obsługiwana przez osoby niedowidzące. Komunikacja, którą buduje osoba, polega na zainstalowaniu specjalnego programu w telefonie. Powinien następnie sparować się z istniejącymi urządzeniami za pomocą Bluetooth. Oferujemy szeroki wybór płatnych i bezpłatnych programów ułatwiających zarządzanie. Najpopularniejsze aplikacje to Asystent Google czy Apple Home. Czy to apartamenty w centrum Warszawy, czy prywatne domy poza miastem, takie rozwiązania są na wyciągnięcie ręki.