Hodowanie kaktusów – o czym musisz pamiętać?

Podobno nie da się ususzyć kaktusa, gdyż jest to jedna z najprostszych w pielęgnacji roślin. Jednak okazuje się, że hodowanie kaktusów to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Jakie warunki powinieneś zapewnić roślinom, by Twoje hodowanie kaktusów nie zakończyło się jednym, wielkim fiaskiem?

  • Odpowiednie stanowisko

Nie bez powodu najbardziej okazałe kaktusy możesz znaleźć w krajach śródziemnomorskich, nad Lazurowym Wybrzeżem, czy pustynnej Arizonie. Co łączy wszystkie te miejsca? Nieograniczony dostęp do słońca! Hodowanie kaktusów bez dostępu do słońca skazane jest na porażkę. Kaktusy najlepiej odnajdą się na parapecie południowym lub południowo-zachodnim.

  • Regularne podlewanie

Jak podlać, ale nie zalać kaktusa? Hodowanie kaktusów wymaga odpowiedniego wyczucia – należy podlewać je obficie dopiero, gdy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Zbyt częste podlewanie to gnicie korzeni.

  • Sadzenie i przesadzanie

Jeśli Twoje kaktusy pochodzą z supermarketu bardzo prawdopodobny jest fakt, że ich korzenie niemalże uciekają z doniczki. Hodowanie kaktusów „metodą supermarketową” jest najgorszym pomysłem z możliwych. Wszystko to dlatego, że kaktusy najzwyczajniej w świecie potrzebują miejsca! Nikt nie lubi być w ścisku, kaktusy potrzebują po prostu oddechu i przestrzeni!

Dlatego po zakupie jak najszybciej przesadź kaktusa do większej doniczki, która będzie zawierała lekkie i przepuszczalne podłoże.

  • Okresie spoczynku

Planujesz rozpocząć hodowanie kaktusów w Polsce? Pamiętaj, że w okresie jesienno-zimowym warunki zdecydowanie nie sprzyjają hodowli. A wszystko to przez niedobór światła, które kaktusy tak uwielbiają.

W okresie od października do lutego musisz zapewnić kaktusom nieco relaksu. Tak, to wcale nie żarty! Nadmiar słońca wysysa siły nie tylko z ludzi. W przeciągu tych kilku miesięcy należy zapewnić kaktusom stan spoczynku – zestaw kaktusy w chłodniejsze miejsce, a sam zobaczysz jak pięknie rozkwitną w nowym sezonie.